menu
Kærlighed Gør Blind E-mail

Kærlighed Gør Blind


Af Anders Bank-Rasmussen, Journalist, Kanal 5 Sporten


”Alle synes selv, at de har den kønneste kone derhjemme”

Sådan lød Arsene Wengers legendariske svar til Alex Ferguson for syv år siden, da skotten havde været ude og påstå, at Manchester United havde det bedste hold i Premier League, selvom The Gunners lige havde vundet titlen.

Nu er skønhed jo relativt, og folk har forskellig smag. Nogle foretrækker slanke modeller, andre den mere fyldige slags med former for og bag, og så er der jo også dem, der bare synes, at tætbyggede ukrainske kampvogne lige er sagen. Det er for så vidt også ligegyldigt, hvis bare man elsker vedkommende.

Men kærlighed har det med at gøre én blind for fejl og mangler hos sin elskede, og så kan man gå hen og få et mindre chok den dag forelskelsen fortager sig.

Gad vist om Alex Ferguson søndag sad på sin bænk på Stamford Bridge omkring klokken 19 og pludselig indså, at hans elskede kone, måske ikke var så køn og perfekt, som han havde gået og troet?

Nuvel. Et 1-0 nederlag til Chelsea på deres bane er i sig selv ikke nogen katastrofe. Det er et fem points forspring til de blå heller ikke. Det er der masser af tid til at hente. Men i min optik må Ferguson snart kunne indse, at hans mandskab lige nu ganske enkelt ikke har klassen til at vinde det engelske mesterskab for fjerde gang i træk.

For at vende tilbage til Battle of The Bridge, så vil jeg ikke påstå, at Manchester United på noget tidspunkt var overmatchet mod Chelsea. De var skam med hele vejen. Men omvendt så sad jeg på intet tidspunkt med fornemmelsen af, at det her godt kunne ende med tre point. Dertil havde de simpelthen for lidt at byde på, og hvis det ikke havde været for Rooney, der var med i alt United-spil, så ville det have været ren elendighed.

Så kan man altid begynde på mellemregninger for at finde forklaringer. Vi var uden Berbatov, Rio og Vidic. Ville de have pyntet i startopstillingen? Helt sikkert. Men jeg tror ikke, at det ville have haft den store betydning for facit. Sæsonens tredje nederlag.

At der er grund til bekymring, synes jeg bliver endnu mere tydeligt, hvis man kikker på sæsonens andet nederlag. Det til Liverpool på Anfield. Her var United det næstbedste hold igennem hele kampen. I det opgør stillede vi altså med noget, der lignede stærkeste opstilling, og da man må formode, at motivationen ikke fejler noget til en kamp mod scouserne, så er der ligesom kun en forklaring tilbage på det nederlag. Evnerne.

Nederlag til både Chelsea og Liverpool begynder at tegne et billede af, at vi har problemer, når vi kommer op imod kvalitetsmodstandere. Hvis man så lige spoler tiden tilbage til slutningen af august, hvor vi mødte Arsenal på Old Trafford, så vandt vi ganske vist med 2-1. Men i store perioder af den kamp, var vi altså også næstbedst og der skulle et Diaby selvmål til for at sørge for de tre point.

Det tegner et billede af et problem, der skal adresseres. For det går altså ikke at smide for mange point til de direkte titelrivaler, hvis det skal ende med endnu et mesterskab. De tider, hvor man kunne klare sig med middelmådige resultater mod de andre store og så indhente det ved at slå alle de små, er forbi. Og så har vi i parentes bemærket heller ikke været alt for overbevisende mod de mindre hold heller.

Hvad gør man så lige, hvis man er utilfreds med den måde, som ens store kærlighed ser ud på? Tjah umiddelbart er der to løsninger.

Man kan gå ud og købe sig til et bedre udseende. En skønhedsbehandling vil absolut pynte. Problemet for Ferguson er her, at alle salonerne er lukkede indtil januar, hvor løbet i værste fald kan være kørt.

Den anden mulighed er at få strammet op på kurverne og formen ved at ændre indstilling og arbejde benhårdt. Arbejdsiveren kan man måske ikke klandre United for indtil videre i sæsonen. Men til gengæld synes jeg, at der er grund til at kikke på indstillingen.

Specielt hos Ferguson, som jeg synes har været lidt for casual op til de store kampe mod Liverpool og Chelsea. Det har næsten virket som om, at han er gået ind til de to styrkeprøver med det tankesæt, at uafgjort ville være et fint resultat, og det har han så lagt taktikken ud fra i stedet for at gå efter sejren. Det er for defensivt og jeg håber da, at Ferguson måske kom frem til samme konklusion på Stamford Bridge i søndags.

Det er mange følelsesladede ord. Skrevet i affekt bare tolv timer efter Terrys header. Det er selvfølgelig ikke elendighed det hele. Men man har det jo med at blive såret, når ens elskede svigter.  Det svigt kan der rettes op på i de kommende måneder.  Måske er det nok med mentalitetsændringen, men jeg hælder mest til, at der skal en skønhedsbehandling til i januar.

For selvom kærligheden til United er for evigt, så er jeg da ikke mere forelsket i øjeblikket, end at jeg godt kan se, at der er andre koner, der er kønnere end min lige nu.

 
Statistik
Advertisement

Manchester United Supporters Club Scandinavian Branch

© 2008 Hjemmesider med stil