Du har ret, talentudvikling er fantastisk. At se hvordan man finder et talent og videreudvikler talentet til noget stort, er noget der får mig til, at elske fodbold. Jeg husker, som var det igår, i starten af 90`erne hvordan United/Ferguson fremelskede nogle helt unikke talenter, som blev til verdensstjerner, jeg behøver ikke, at nævne navne. Desværre er de ved, at nå sidste udløbsdatoen for deres formåen, men hvor har disse 4-5 spillere givet mig/andre United fans, store oplevelser. Så jeg er helt enig med dig. Med hensyn til hvor, hvornår og til hvilken pris, er så individuelt hvad hver især mener.
Det allerbedste der kunne ske for United, ville være om man igen kunne finde sådan nogle spillere igen, som kunne gå ind og danne stammen på holdet om nogle år. Det er med en helt fantastisk følelse man følger sådan et hold. Bare se hvordan vi har haft det med de unge fra 92,som Allan Hansen sagde at man ikke kunne vinde trofæer med. Ham og alle andre blev klogere.
Og så lige en tillægsbemærkning. Jeg er blevet mere og mer tilhænger af din filosofi med at bruge teknikken i fodboldkampe. Bayern Munchen fik jo netop foræret en kvartfinaleplads i ChL. Og med svenske Hansson og norske Øvrebø in mente, så kan jeg godt følge dig.
